Przedszkole Publiczne w Gidlach

Historia

1910

Dzieje naszego przedszkola maja początek w 1910 roku kiedy to Józef Suchedni właściciel fabryki narzędzi rolniczych w Gidlach został  inicjatorem i fundatorem ochronki letniej. Do ochronki przyjmowane były dzieci pracowników ww fabryki. Ochronka mieściła się w wynajętym mieszkaniu chłopskim przy ul. Kartuzkiej, w dwóch izbach-sali zabaw i sali robót. Liczba dzieci nie przekraczała 30-tu. Wychowawczynią natomiast była osoba świecka. Władzę nadrzędna w ochronce sprawował Komitet Ochronki w skład, którego wchodziły następujace osoby:

  1. Łuniewska Maria - żona inżyniera
  2. Maria Sucheni - żona fabrykanta
  3. Tarchalska - aptekarzowa
  4. Przeradzka - doktorowa

Ochronkę utrzymywano ze składek dobrowolnych, z przedstawień oraz z dobrowolnych składek Komitetu Ochronki.

W ochronce nie organizowano dożywiania. Takie wydatki jak remont, opał swiadczone były przez właściciela fabryki.

1937

W tym roku grono inteligencji gidelskiej w składzie:

  1. Maria Sucheni - żona fabrykanta
  2. Maria Łuniewska - żona inżyniera
  3. ksiadz proboszcz parafii Gidel - Franciszek Maciaszek
  4. przeor klasztoru w Gidlach - Marcin Stręciwilk

postanowiło przenieść ochronke przy ul. Kartuzkiej do budynku należącego do klasztoru stojacego na klasztornej posesji. Wychowawczynią była zakonnica, jedna z czterech Józefitek, mieszkajacych w tym samym budynku i spełniajacych posługi klasztorowi.Ochronka organizowana była przez okres letni.

1939-1944

W okresie okupacji hitlerowskiej ochronka została zlikwidowana, a w budynku po niej urzadzono szkołę gdyz dawny budynek szkolny został zajęty przrz żandarmerię hitlerowską.

1945

Dopiero po wyzwoleniu, pod koniec 1945 roku władze szkolne zezwoliły na zorganizowanie przedszkola.Mieściło sie ono w tym samym budynku co ochronka. Kierownictwo powierzono tej samej zakonnicy, ktora prowadziła ochronkę.

1948

Inspektor szkolny p. Szurek nakazał przenieść przedszkole do budynku szkolnego dwu-izbowego. Na wychowawczynie powołano osobę swiecką. Przedszkole nosiło nazwę "Przedszkole Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Gidlach".

1950

Kierownictwo przedszkola objęła nauczycielka - Helena Obłoj. Do przedszkola uczęszczało wtedy około 50 dzieci. Przedszkole finansowane było przez zakłady przcy rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Dzieciom zapewniano wyzywienie w postaci śniadania i obiadu. Rodzice, którzy nie pracowali w państwowych zakładach płacili minimalne opłaty za utrzymanie dziecka w przedszkolu.

W tym samym roku kierownikiem została Jrena Kołodziejczyk. Sytuacja przedszkola pogorszyła się jednak gdyz zakłady pracy przestały finansować przedszkola a Wydział Oświaty przeznaczał minimalne stawki na wyzywienie dzieci. Wystarczały one tylko na jeden posiłek (bułkę i kawę). Liczba dzieci zmniejszyła się do 15.

1954

Liczba dzieci wzrosła do 70-ciu. Przedszkole przekształcono na przedszkole typu miejskiego, poniewaz 75% dzieci pochodziło z rodzin pracowników zakładów państwowych. Zwiększono dotację na dozywianie tym samym zorganizowano dwa posiłki: Śniadanie i obiad.

1975/76

W tym okresie Państwowe Przedszkole miesciło sie w budynku szkolnym. Placówka nie posiadała własnego kierownictwa lecz podlegała pod dyrekcję Zbiorczej Szkoły Gminnej. W zwiazku z nowym podziałem administracyjnym powołany został Gminny Dyrektor Szkół p. Stanisław Kołodziejczyk, zastepcą została Krystyna Nowak. W Częstochowie utworzono Kuratorium Oświaty i Wychowania, któremu podlegały wszystkie placówki oświatowo-wychowawcze w województwie.

1976/77

W zwiazku z przeprowadzoną wizytacją placówki przez władze kuratoryjne wydano decyzję powołania samodzielnego kierownictwa przedszkola. Dyrektorem przedszkola została Stanisława Szymańska.


1977/78

Przedszkole zostało przeniesione z budynku szkolnego do samodzielnego budynku znajdującego sie w Gidlach przy ul. Częstochowskiej 2.